Klub Olimpiad Specjalnych "Piąteczka"
HISTORIA KLUBU OLIMPIAD SPECJALNYCH „PIĄTECZKA” JASŁO
Klub „Piąteczka” Jasło został powołany w 2012 roku na zebraniu założycielskim, którego inicjatorem była Pani Teresa Sypień oraz jego przewodniczącym do roku 2020. Klub działa w ramach Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska-Podkarpackie, który ma swoją siedzibę w Jarosławiu. Obecnie klub zrzesza 30 zawodników, głównie uczniów oraz absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Przy klubie realizowany jest program „MŁODZI SPORTOWCY”, który wprowadza dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 2 – 12 lat w świat Olimpiad Specjalnych. Nasi starsi zawodnicy trenują dyscypliny sportowe objęte programem Olimpiad Specjalnych. Aktualnie w klubie prowadzone są treningi w sekcji pływackiej i golfowej.
Zawodnicy klubu wyjeżdżają na obozy sportowe, regularnie startują w zawodach regionalnych, makroregionalnych i ogólnopolskich zdobywając wysokie lokaty oraz medale. Klub jest inicjatorem i organizatorem szeregu imprez sportowych o zasięgu regionalnym i makroregionalnym, szkoleń i oficjalnych treningów na profesjonalnych obiektach sportowych naszego regionu.
Siedzibą Klubu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle ul. Piotra Skargi 47. Pracę w klubie nadzoruje i koordynuje Zarząd Klubu, jego nowy skład został wybrany na Walnym Zebraniu Klubu w dn. 24.10.2024 roku i przedstawia się następująco: Wojciech Dubiel – Przewodniczący, Teresa Sypień - Zastępca, Łukasz Jachimek – Skarbnik.
Trenerzy:
Łukasz Jachimek – badminton
Teresa Sypień, Marcin Waśko – pływanie, bocce
Anna Dubiel – lekkoatletyka, golf
Wojciech Dubiel - golf
STRATEGIA DZIAŁANIA KLUBÓW OLIMPIAD SPECJALNYCH
- 1
Klub Olimpiad Specjalnych:
- stanowi podstawową jednostkę organizacyjną Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.
- działa na podstawie statutu Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.
- działa na rzecz zrzeszonych w klubie zawodników i zawodników-partnerów oraz zrzeszonych w klubie członków Stowarzyszenia.
- wspiera działania na rzecz zawodników i zawodników-partnerów w szczególności poprzez:
- a) zapewnienie możliwości całorocznych cyklów treningowych dla uprawianych w klubie dyscyplin sportowych,
- b) zapewnienie właściwych warunków do prowadzenia treningów w tym odpowiedniej kadry trenerskiej i sprzętu sportowego,
- c) wspieranie zawodników i zawodników-partnerów w przeprowadzaniu niezbędnych badań lekarskich i psychologicznych.
- prowadzi aktywne działania na rzecz pozyskiwania nowych zawodników, zawodników- partnerów oraz członków Stowarzyszenia.
- powinien pozyskiwać na realizację swych celów środki finansowe, materiałowe i rzeczowe.
- 2
Przyjęcia do klubu zawodników i zawodników-partnerów Klubu Olimpiad Specjalnych odbywa się na podstawie wypełnionej deklaracji, której wzór uchwala Komitet Krajowy.
- 3
Przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska działaczy, trenerów, członków rodzin, zawodników, zawodników-partnerów i innych osób dokonuje Komitet Regionalny właściwy dla siedziby klubu, w którym złożono wypełnioną deklarację członkowską Stowarzyszenia. Wzór deklaracji członkowskiej uchwala Komitet Krajowy.
- 4
Szczegółowy zakres działalności Klubu Olimpiad Specjalnych określa regulamin uchwalany przez Komitet Krajowy Stowarzyszenia