PROGRAM „ZA ŻYCIEM”
Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci z niepełnosprawnością lub zagrożonych niepełnosprawnością.
Podstawa prawna: Uchwała nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 7 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno- opiekuńczych, Dz.U. 2017 poz. 1712
Informacje o programie
Program uprawnia do wsparcia ogólnorozwojowego dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-3 lat.
- Program adresowany jest do dzieci mieszkających na terenie Powiatu Jasielskiego. Finansowany jest ze środków budżetu państwa. Korzystanie z Programu jest bezpłatne.
- Rządowy program "Za życiem" realizowany jest przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle pełniący funkcję wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno- Opiekuńczego.
- Celem programu „Za życiem” jest zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu i zagrożonemu niepełnosprawnością oraz jego rodzinie dostępu do interdyscyplinarnej specjalistycznej opieki.
Wsparcie, jaki może uzyskać Uczestnik Programu:
- poradnictwo polegające na:
- udzielaniu rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
- wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
- prowadzeniu akcji informacyjnych.
- wsparcie polegające na:
- wskazywanie i organizowanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej oraz innych specjalności,
- organizowanie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju i dodatkowych usług terapeutycznych.
- koordynacja polegająca na:
- koordynowaniu korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu, w tym: zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
- monitorowaniu działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom przez:
- psychologów,
- pedagogów specjalnych z kwalifikacjami z zakresu danej niepełnosprawności,
- logopedów i neurologopedów,
- terapeutów Integracji Sensorycznej.
Wszystkich rodziców, będących mieszkańcami Powiatu Jasielskiego, którzy obserwują niepokojące symptomy w rozwoju dziecka zapraszamy do kontaktu z pracownikami ośrodka. Udział w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz wszystkie formy świadczonej pomocy są bezpłatne.
Wczesne rozpoznanie problemów rozwojowych dziecka i objęcie go specjalistycznymi zajęciami pozwoli zminimalizować, a nierzadko wyeliminować trudności rozwojowe.